• kaczmarekewelina

Śladami Jamesa Bonda!

Zaktualizowano: 15 lut 2021

Dolina Verzasca była jednym z wielu miejsc na naszej liście do zwiedzenia we włoskiej części Szwajcarii - Ticino.


Naszą podróż rozpoczęliśmy z miejscowości Locarno i jechaliśmy malowniczą trasą pełną serpentyn w kierunku słynnej tamy Verzasca Dam, z której skakał James Bond w filmie Golden Eye! Jesteśmy miłośnikami Bonda tak przy okazji, więc koniecznie musieliśmy zobaczyć to miejsce;-) Zapora osiąga ok. 220 m wysokości i tworzy ogromne jezioro Vogorno.


Chętni śmiałkowie mogą posmakować trochę życia tajnego agenta i podobnie jak on skoczyć z tamy na bungee ( o ile dobrze pamiętam koszt skoku to jakieś 250 CHF). My się jednak nie zdecydowaliśmy…:-)

Oczywiście widoki z tamy bez wątpienia zapierają dech w piersiach. Wysokość robi tak ogromne wrażenie, że kręci się w głowie od samego patrzenia. Z każdej strony wyłaniają się Alpy, a w dolinie z jednej strony podziwiać można szmaragdowe jezioro, a z drugiej miasteczka położone w górach nad Lago Maggiore.Następnie udaliśmy się do Lavertezzo, by podziwiać Valle Verzasca i słynny kamienny most Ponte dei Salti. Woda płynąca doliną była szmaragdowo- zielona i niezwykle czysta! Widok z mostu na skalistą plaże położoną nad szmaragdową rzeką niebywały! Dodatkową atrakcją było podziwianie odważnych śmiałków skaczących z mostu wprost do rzeki!Mimo swoich licznych walorów nie jestem do końca przekonana czy jest to miejsce, w które można wybrać się z małymi dziećmi…?Już argumentuje moje wątpliwości…· cena za parking (jak to w Szwajcarii) była dość wysoka,
· aby dotrzeć do mostu Ponte dei Salti  musieliśmy przejść w słońcu spory kawałek wąską, stromą i jak na to miejsce ruchliwą ulicą.
Poruszając się po moście należało zachować szczególną ostrożność, gdyż było tłoczno, wąsko i murek na moście był niewysoki i z łatwością można było spaść. Mimo to na moście roiło się od ludzi robiących selfie….
· schodząc z mostu w kierunku doliny po dosyć śliskich ( ale niezwykłych!) skałach… nadal tłoczno, bo okresie letnim nie brakuje tam ani turystów ani okolicznych mieszkańców. 


Nie zrozumcie mnie źle, bo jestem do tej pory zachwycona tym miejscem i marzę o tym, by ponownie tam pojechać. Tylko, że polecam raczej osobom dorosłym i wyrośniętym dzieciaczkom. Miejsce jest po prostu bajeczne! Można zobaczyć prawdziwy cud natury.

#travel #switzerland#travel#

13 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie