• kaczmarekewelina

Czy Zadar jest przereklamowany???Zadar – cóż to takiego?


Zadar jest jednym z wielu przepięknych miast znajdujących się na północy Chorwacji. Położone nad Morzem Adriatyckim miasto z ponad trzystuletnią historią nazywane jest „ chorwackim Rzymem”.  Miano to zawdzięcza ruinom rzymskiego forum, które podziwiać można w centrum starego miasta. A rzymskie pozostałości należą do największych odkryć archeologicznych po wschodniej stronie Morza Adriatyckiego. Tętniące życiem miasto skupia swych mieszkańców i turystów wokół ulicy Široka- głównej alei z licznymi sklepami i restauracjami.

Plażing – Smażing - Zadar odwiedziliśmy na końcu naszej podróży po Chorwacji, bowiem zaczęliśmy od południa;-) Oczywiście im bardziej na północ tym bardziej robi się zimniej i plaże są bardziej kamieniste . Tak, plaża w Zadarze jest bardzo kamienista w porównaniu do tych oddalonych na południe. Niestety wiele przewodników opisuje te kamienie jako żwir… w moim odczuciu „ten żwir” był mocno grubawy… Plażowanie w Zadarze nie należało do tych najlepszych. Mimo pięknej pogody mocno odczuwaliśmy podmuchy wiatru i wzburzone fale nie dodawały uroku. W Zadarze postawiliśmy jednak na zwiedzanie starówki, oglądanie ekskluzywnych jachtów, lekkie obżarstwo w tamtejszych knajpkach, a także zaliczyliśmy kilka placów zabaw położonych przy samej plaży! Choć przeliczyliśmy się z wylegiwaniem na „żwirowej plaży” to z pewnością nie spodziewaliśmy się tylu innych atrakcji. A o tym dalej…


Zwiedzanie - Zadar ma w swoim zanadrzu cudowną historyczną starówkę, jedyne w swoim rodzaju melodyjne schody oddające niepowtarzalne dźwięki grane przez wyjątkowego wirtuoza – fale morskie, promenady ciągnące się wzdłuż Adriatyku z widokiem na żaglówki i oddalone chorwackie góry, ekskluzywne jachty i statki, urokliwe restauracje położone przy morskich promenadach. No i wcześniej przeze mnie wspomniane liczne place zabaw, które jak się okazało były dla naszej rodziny zbawienne, gdy opalanie i kąpiel nie były zbyt atrakcyjne.

Wszyscy polecają Zadar nocą, choć z małym dzieckiem nie było nam to dane, ale przy następnej okazji pokusimy się na oglądanie najpiękniejszego zachodu słońca na świecie! Jak to głosi legenda;-)


Odpowiadając na postawione przez samą siebie pytanie:-)

Z całą pewnością Zadar nie jest przereklamowany i zdecydowanie warto zobaczyć to urzekające miasto! Podróżowanie ma to do siebie, że zawsze warto wszystko samemu doświadczyć i zobaczyć jak jest naprawdę;-) Przewodniki i poradniki są jedynie wyznacznikami i zarysowują w ogólny sposób dane miejsce;-) Z resztą każdy poszukuje czegoś innego… jedni potrzebują plaży, czy placu zabaw dla dzieci, a inni dobrej nocnej zabawy;-) Tak czy inaczej Zadar to idealne miejsce i dla rodzin i dla singli;-)Co warto zobaczyć w Zadarze:


  • Starówka – forum rzymskie znajdujące się na półwyspie starego miasta.

  • Kościół św. Donata – jeden z wielu symboli „chorwackiego Rzymu”. Kościółznajduje się w centrum miasta i został wzniesiony w kształcie rotundy, w IX wieku w stylu wczesnoromańskim.

  • Pochwała słońca – inaczej instalacja w kształcie okręgu o średnicy 22 m zbudowana z 300 szklanych płyt, a znajduje się ona na bulwarze Riwa. Cóż jest e tym takiego nadzwyczajnego? Otóż instalacja ta za dnia pracuje jako bateria słoneczna czerpiąc energię od słońca, by wieczorem emitować różnego rodzaju kolorowe światła. Natomiast wokół instalacji znajdują się mniejsze okręgi prezentujące planety Układu Słonecznego.

  • Morske Orgulje – jedyne na świecie morskie organy wydające niepowtarzalne dźwięki fal morskich, wypustki wydające dźwięki wbudowane są w schody prowadzące do morza. Morskie organy znajdują się przy nadmorskiej promenadzie, a tuż obok wcześniej wspomniana instalacja "Pochwała słońca".


Starówka w Zadarze


 
172 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie