• kaczmarekewelina

Dzieci nauczycielem życia. Czyli czego uczą mnie podróże z dziećmi?

Zaktualizowano: 26 maj 2021


Wózkiem dziecięcym zdobywamy najwyższą górę Europy – Mont Blanc! Dlaczego nie? Niemożliwe istnieje tylko w głowach dorosłych;-) Dzieci mogą wszystko!!!

	Wspominając moje życie zanim zostałam mamą miałam określone wyobrażenie co do macierzyństwa. Jednak rzeczywistość rodzicielska bardzo szybko zweryfikowała moje poglądy. Albowiem wydawało mi się, że to tylko rodzic jest nauczycielem i przewodnikiem życiowym. Oh w jak wielkim błędzie byłam;-) Moje dzieci nauczyły mnie tak wiele, że mogłabym wymieniać i wymieniać. Zatem zacznie się teraz krótka wyliczanka!

https://www.ewelina-kaczmarek.com/post/pierwsza-podr%C3%B3%C5%BC-wspomnienia
Bycie tu i teraz


Dzieci posiadają niesamowitą umiejętność bycia tu i teraz. Nie szczególnie interesuje je to co było wczoraj, albo co będzie jutro. Ono sobie teraz znalazło śliczny kwiatuszek i właśnie teraz będzie się nad nim zachwycało. Takie podejście uświadamia mi jak wiele rzeczy pięknych i wspaniałych umyka nam przez nasz pośpiech, przez życie przeszłością bądź przyszłością. Dlatego kiedy jesteśmy na plaży i kąpiemy się morzu to robimy to na całego. Siedzimy w wodzie do siności ust;-)


Dzieci uczą mnie żyć na pełnej petardzie;-)radości

Dzieci potrafią być radosne z "byle powodu". Czasem wystarczy zwykły lizak i ich radości nie ma końca:-)To niesamowita umiejętność umieć cieszyć się z tych pozornie prostych rzeczy.

W dziecięcym świecie niewiarygodna moc szczęścia płynie z tak zwyczajnych przytulasków, wspólnej zabawy, czy okazywaniu im zainteresowania.

Dzieciom Wystarczy tak niewiele , by poczuły pełnię szczęścia.
Otwartości


Dzieci podchodzą do innych bez uprzedzeń.

Nie zwracają uwagi na kolor skóry, status społeczny, obcy język itd. Owszem zauważają, ale w innym kontekście. Zauważają, widzą, ale nie stanowi to dla nich żadnego problemu i nie jest przeszkodą by z „innym” dzieckiem pobawić się na placu zabaw. To my dorośli nadajemy znaczenie i naznaczamy piętnem innych ludzi. Często spotykamy dzieci z innych krajów i naprawdę wierzcie mi dzieci mimo nie znajomości języka potrafią szybko nawiązać kontakt i z ochotą ruszyć do wspólnej zabawy!


Ciekawości świata


Nieprawdopodobna jest w dzieciach chęć zobaczenia, dotknięcia i poczucia wszystkiego, co tylko mogą doświadczyć.Ot tak! Naturalnie bez żadnego pardon zaglądają w każdy kąt, zadają ogrom pytań, dotykają wszystko (ładne, nie ładne, śmierdzi, czy nie, nie ma znaczenia). Smakują życia całą swą osobą.


https://www.ewelina-kaczmarek.com/post/acquario-di-genovaWytrwałości

Zazdroszczę moim dzieciom wytrwałości do celu;-) Jeśli one czegoś chcą to wierzcie mi uparcie dążą do tego, by to dostać. A ich kreatywność, by cel swój zrealizować rozbawia mnie czasem do łez:-) Mimo prób i błędów na wszelakie sposoby dążą do celu. Po prostu niezwykłe!!!


Dostrzeganie pozornie błahych rzeczy


Czasem dzieciom nie potrzebne są spektakularne wycieczki, by były szczęśliwe. Wielokrotnie doświadczyłam ogromnej radości ze wspólnego znalezienia ślimaka, czy odkrycia nowej ścieżki w lesie (o grzybach już nie wspomnę).


dzieci uczą co jest w życiu ważne i jak prawdziwie, uważnie i szczęśliwie żyć:-)


 
      ZAPRASZAM TAKŻE NA BLOG O PODRÓŻACH  Z DZIEĆMI:
      https://www.ewelina-kaczmarek.com/blog/categories/podr%C3%B3%C5%BCe 
17 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie