• kaczmarekewelina

"Gdzieś nad Adriatykiem w morze jest wpisany ląd, co but przypomina..."

Zaktualizowano: 4 maj 2021

Położone u podnóża Alp Lombardzkich miasteczko Cannero Riviera urzeka łagodnym śródziemnomorskim klimatem, bujną roślinnością oraz bajecznymi widokami na szmaragdowe jezioro z którego wyłaniają się górskie szczyty. Polodowcowe jezioro Maggiore w zdecydowanej większości położone jest we Włoszech i w niewielkiej części w Szwajcarii.Idalnie komponujące się z malowniczym krajobrazem wyspy położone na jeziorze są dopełnieniem piękna tego miejsca. Szczególną uwagę przyciągają wyspy Borromee, z których najbardziej znana jest Isola Bella i dwie mniej znane takie jak Isola Madre oraz Isola Pescatori. Niestety nie dane nam było podziwiać piękna tych wysp z bliska, ale widząc pozostałą część tamtejszego krajobrazu wierzę opowieściom na słowo. Z pewnością warto wiedzieć o ich istnieniu.


Nad Lago Maggiore znajduje się wiele pięknych miejscowości, gdzie można zatrzymać się na wypoczynek wakacyjny np. Stresa, Verbania, Canobio, Locarno, Ascona, albo Cannero Riviera, gdzie zdecydowaliśmy się stacjonować na dłużej. Bo tylko tam zostały wolne miejsca noclegowe. Trudno się dziwić. W sezonie wakacyjnym ciężko coś znaleźć. Zwłaszcza, kiedy piękne widoki, plaża, jezioro, góry, słoneczna pogoda, pyszne jedzenie są gwarantowane.


Place kampingowe usytuowane nad brzegiem jeziora Maggiore także cieszą się ogromną popularnością. Dlatego zazwyczaj obłożone są turystami po brzegi. Można nawet rzec, że plaże nad Lago Maggiore tuż przy kampingach zostały przejęte w posiadanie przyjezdnych.


O ile po stronie włoskiej roi się od turystów, o tyle po stronie szwajcarskiej jest ich znacznie mniej. Mimo równie niewiarygodnych widoków szwjacarskie miasteczko Ascona gości w swoich progach turystów z nieco grubszym portfelem. Nie ma się co czarować. Szwajcarskie ceny są po prostu horrendalne! W takim razie po co przepłacać?! Lepiej wybrać Włochy. Z tej perspektywy oblężenie plażowiczów wydaje się do przeżycia. Chyba, że zasobność naszego budżetu pozwala nam zapłacić za chleb ok. 10 zł, a za kalafior 12 zł...Szwajcaria powala na kolana swoimi cenami. Po co przepłacać! Lepiej wybrać włochy:-)


Cannero Riviera to niewielka miejscowość, którą charakteryzuje średniowieczna architektura, urocza kamienista plaża i wspaniała promenada biegnąca wzdłuż jeziora, z której rozpościerają się cudowne widoki na jezioro, góry i ruiny dwóch zamków leżących na malutkich wyspach. Uroku temu wszystkiemu dodają zachwycające kwieciste bulwary, cytrusy, drzewa oliwne i palmy oraz niewielki wodospad płynący z gór wprost do jeziora.

Idealne miejsce na rodzinny wypoczynek.Jako, że Cannero Riviera to miasteczko turystyczne to w zasięgu ręki znajdowały się: parking, restauracje oraz przyzwoite toalety. Jedynie wybierając się na większe zakupy spożywcze trzeba udać się np. do miasteczka obok do Verbani , gdzie ceny produktów zbliżone są do naszych polskich. Oczywiście bez problemu znajdziemy lokalne sklepy w obrębie kurortu, ale wiadomo ceny są dużo, dużo wyższe.
Z pewnością warto wiedzieć, że wybierając się nad jezioro Maggiore spotkamy się tam z kamienistymi plażami, więc można wcześniej zaopatrzyć się w wygodne klapki do kąpieli. Jeśli kamienie pod stopami komuś przeszkadzają…, bo mój pierworodny nie widział żadnych przeszkód w bieganiu po kamieniach na bosaka.


Turystyka w rejonie Lago Maggiore jest dobrze rozwinięta i dla osób, które pragną czegoś więcej niż leżakowania na plaży to można spróbować żeglarstwa, kajaków, rejsów statkiem, windsurfingu, rybołówstwa, albo też coś bardziej naziemnego jak kolarstwo, wycieczki górskie, tenis, nordic walking.


Ciekawostka! Z uwagi na to, że Włochy leżą przy granicy z krajami niemiecko języcznymi, prędzej dogadamy się właśnie po niemiecku niż po angielsku. No i oczywiście w języku ojczystym włochów.

20 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie