• kaczmarekewelina

Najdroższe miasto Eurobiznesu!

Zaktualizowano: 1 majWielbiciele planszówek wiedzą, że Eurobiznes należy do pionierów dawnych czasów. Obowiązkiem starszego pokolenia jest przekazywanie tego, co istotne swoim następcom...

Można się oczywiście spierać, co do wagi tej „istotności” w przypadku gry planszowej Eurobiznes😊
Niemniej jednak zapoznałam swego starszego synka z minionym duchem czasu i zaraziłam tym samym pasją do budowania imperium nieruchomości w najlepszych miejscówkach w Europie. Odwieczne walki toczą się zawsze o zdobycie wisienki na torcie, czyli Wiednia. Najdroższe miasto planszówki stało się dla nas nie tylko celem w grze. W końcu przenieśliśmy nasze marzenia na bardziej realistyczne pole. Zaplanowaliśmy jednodniową wycieczkę, by na własne oczy ujrzeć najcenniejsze miasto Eurobiznesu.Kiedy naszym oczom ukazał się Wiedeń, wiedziałam już, że wielkość miasta odciśnie mocno

piętno na naszych stopach. Auć! Wschodzące słońce przyniosło nam jednak nadzieję na udany dzień. Przepełniał mnie entuzjazm, że może tym razem uda nam się zrealizować plany podróżnicze. Tymczasem temperatura w mieście rosła nie adekwtnie do tego co wskazywała prognoza pogody! Spaliny chyba konkurowały ze słońcem, kto da więcej ciepła?! A my okryć wierzchnich nabraliśmy jak na Sybir😊


Na wstępie mocno Was rozczaruje. Otóż niemożliwym jest zwiedzenie Wiednia w jeden dzień! Rzucić okiem owszem. Lecz różnorodność tego miejsca zasługuje na zdecydowane zgłębienie się w szczegóły. Wiedeń ma w zanadrzu wielorakość architektonicznych perełek, ogromnych i urzekających parków czy ogrodów, licznych zabytków owijanych duchem przeszłości. Obecność minionych czasów posmakować można w wiedeńskich restauracjach, usłyszeć w dźwiękach wiedeńskiej orkiestry i na własne oczy podziwiać dzieła sztuki utalentowanych światowych artystów. Stukot końskich kopyt na wybrukowanych uliczkach przybliża klimat złotego okresu Wiednia.

Podążając wiedeńskim szlakiem kultury i sztuki nie sposób pominąć kilku najistotniejszych architektonicznych osobliwości, którym warto przyjrzeć się chociaż przez chwilę. 


1. Schloss Schönbrunn – Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac powstał w XVII – XVIII w., który poszczyścić się może aż 1441 pokojami! Obecnie udostępnionych do zwiedzania jest jedynie 45 z nich. Rokokowe wnętrza przepełnione bielą i złotem idelanie współgrają z kryształowymi lustrami. Uzupełnieniem architektonicznego kunsztu pałacu są rozciągające się u jego podnóża francuskie ogrody. Najstarszy na świecie ogród zoologiczny (Tiergarten Schönbrunn), czy Palmiarnia dodatkowo czynią to miejsce atrakcyjnym. Położony na wzgórzu taras widokowy Glorietta dostarczy niepowtarzalnego widoku rozciągającego się na pałac i Wiedeń.


2. Hofburg Palace – Barokowy kompleks pałacowy z domieszką klasycyzmu jest jednym z najstarszych na świecie. Rezydencja dawnych władców austriackich począwszy od Rudolfa I Habsburga aż do okresu panowania przez Karola I. Obecnie miejsce przebywania prezydenta Austrii. Hofburg obejmuje aż 18 budynków, 16 dziedzińców i ponad 2800 pomieszczeń!


W pałacu znajduje się także muzeum ulubienicy austriaków - cesarzowej Sissi.3. Muzeum Historii Sztuki i Muzeum Historii Naturalnej - W niewielkiej odległości od pałacu uwagę przykuwają dwa imponujące gmachy: Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) oraz Naturhistorisches Museum (Muzeum Historii Naturalnej). Położone tuż przy Maria-Theresien-Platz muzea cieszą się ogromną popularnością. W szczególności Muzeum Historii Sztuki, gdyż posiada ono obszerne zbiory cenionych dzieł sztuki na świecie. („Madonna w zieleni” Rafaela, "Pracownia artysty" Vermeera, portrety infantek Velazqueza, mistrzowskie dzieła Rubensa, Rembrandta, Dürera, Tiziana i Tintoretta).

Z kolei Muzeum Historii Naturalnej poszczyścić się może m.in. cyfrowym planetarium, salą dinozaurów, czy zbiorem największych i najstarszych meteorytów. Dzięki współczesnej technologii muzeum stworzyło inscenizację deszczu meteorytów w 3D.


4. Kościół św. Szczepana – Wznosząca się w samym centrum starego miasta Katedra św. Szczepana jest dumą i symbolem austriaków. Stojący prze Stephanplatz barokowy kościół

posiada cztery wieże, z których najwyższa południowa osiąga wysokość 136, 44 m. Wspinaczka po 343 schodach prowadzi do tarasu widokowego, z którego podziwiać można nic innego jak Wiedeń! Choć kościół wyposażony jest w 13 dzwonów, to i tak uwagę przyciąga drugi co do wielkośći wolnowiszący i bijący dzwon w Europie – Pummerin (wieża północna).

Mimo, że Katedra poszczycić się może licznymi precjozjami to niezwykle absorbujący jest mozaikowy układ dachówek tworzący cesarskiego orła Habsburgów oraz herby miasta Wiednia i Austrii.5. Belvedere – Pałac w barokowym stylu wybudowany dla Eugeniusza Saubadzkiego. Dwuczłonowy budynek mający dwa oddzielne zadania. „Górny Belvedere” pełnił funkcję reprezentatywną, w której odbywały się bale i uroczystości. Natomiast „ Dolny Belvedere” przeznaczony był do rezydowania w okresie letnim. Ogród w stylu francuskim otaczający pałac jest kwintesencją barokowej sztuki i architektury. Obecnie pałacowe arcydzieło mieści w sobie zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza po czasy współczesne.


6. Prater – Najstarszy na świecie park rozrywki powstał aż w 1897 roku. Mimo, że odbiega zupełnie kategorią i rozmachem od wymienionych wyżej miejsc, zdecydowanie jest warty uwagi. Chociażby z tego względu na ilość oferowanych atrakcji szacowanych na ok. 250 w postaci karuzel, kolejek górskich, diabelskich młynów, czy przejażdżka zabytkowym wagonikiem.
Wiedeń ciekawostki:


· Od 1703 roku w Wiedniu ukazuje się najstarsza gazeta dzienna „ Wiener Zeitung” .
· Wiedeń nazywany jest sercem Europy ze względu na swoje położenie. Stosunkowo niewielkie odległości dzielą stolicę Austrii od innych dużych miast Europy ( Salzburg, Bratysława, Monachium, Budapeszt, czy Praga).
· W 1683 roku w Wiedniu wypieczono pierwszy produkt cukierniczy nazywanym współcześnie croissant. 
· W Wiedniu znajduje się jedna z trzech siedzib ONZ.
· Wiedeń skrywa także niezwykle słodką tajemnicę... przepisu na tort czekoladowy nazywany „Sacher Torte”. Prawo do nazwy kulinarnego arcydzieła wywalczył hotel Sacher po dziewięciu latach procesu. 
· Cesarzowa Sissi jest jedną z najbardziej lubianych i barwnych postaci austriackiej korony. Sklepy z pamiątkami zbijają krocie na pamiątkach z jej wizerunkiem. 


105 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie