• kaczmarekewelina

Piratowanie na chorwackich wodach!

Zaktualizowano: 1 maj
  Tajemnicze historie o piratach fascynują po czasy obecne. Choć o pirackich poczynaniach nie można powiedzieć zbyt wiele dobrego, to z pewnością zauważyć można, że stali się inspiracją do powstania wielu poruszających legend, filmów czy książek.                 
  Owijani niechlubną sławą piraci nie szczędzili nikomu i niczemu. Siali zniszczenie w różnych zakątkach świata nie pozostawiając ani krzty miłosierdzia. Dryfowali po bezkresnych wodach szukając bogactwa wszelakiego rodzaju. Zachłanność przykuła ich do mozolnego bytu na pokładzie dając nadzieję na życie w dostatku. Pewnego razu fale morskie poniosły piracki statek także na wybrzeże obecnej Chorwacji. 

Chorwacki Omiš swojego czasu należał do jednego z nich. Otóż malownicze miasteczko położone w środkowej Dalmacji między XII a XIV wiekiem stanowiło terytorium znane z piractwa morskiego. Starożytne miasto bez wątpienia zostało mocno obdarowane bogactwem naturalnym, które obecnie przyciąga ogrom turystów.

Położony nad Morzem Adriatyckim Omiš zachwyca nie tylko piaszczystą plażą. Wyjątkowości dodaje mu rzeka Cetina tworząca kanion u podnóża skalnego masywu Mosor.Stara legenda głosi, że lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja jest najważniejsza;-) Czy to na wakacjach, czy to w biznesie;-)

Omiš umiejscowiony jest w nie byle jakim położeniu, bo między Splitem, Trogirem, a Makarską. Nawet najbardziej atrakcyjne wyspy jak Brač, Korcula, Hvar, czy Vis są na wyciągnięcie ręki.Piaszczysta prawie kilometrowa plaża Velika i płytka woda to idealne miejsce na wypoczynek z dziećmi. Plaża ta sama w sobie stanowi świetną atrakcję, a żeby tego było mało znajdują się na niej liczne atrakcje takie jak restauracje, kawiarnie, bary, czy place zabaw.


Aż trudno uwierzyć, że pośród zdecydowanej większości kamienistych plaż Chorwacji istnieje taki zaskakujący wyjątek! W dodatku nie jedyny. W okolicznych mniejszych miasteczkach znajduje się kilka wspaniałych piaszczysto – żwirowych plaż takich jak Brzet, czy Slavinj.

Miasteczko Omiš szeroką gamę atrakcji turystycznych m.in. wędrówki górskie, zwiedzanie dawnych fortyfikacji, nurkowanie, windsurfing, wspinaczkę, kolarstwo, kajakarstwo, paralotniarstwo, rejsy stateczkami we wszelakich kierunkach. Zdecydowanie w takim miejscu ciężko się nudzić.


Nieprawdopodobne piękno natury w postaci krystalicznie czystej morskiej wody, piaszczystej plaży, gorącego letniego słońca, czy widoku na skaliste góry dopełniają wyśmienite nadmorskie potrawy. 
W dodatku trudno przeoczyć specyficzny klimat panujący wśród tubylców. Pełnia spokoju, relaksu, brak pośpiechu i czas spędzony z bliskimi doskonale wpisuje się w wakacyjną sielankę. 


Oprócz cudownych wakacji doświadczyliśmy również innego mniej przyjemnego aspektu. Wydawać by się mogło, że panowanie piratów na terenach Omiš odeszły w niepamięć. Niemniej jednak Chorwaci borykają się z „najeźdźcami” innego kalibru.

Z turystami!

Pierwszy raz w Chorwacji spotkaliśmy się ze sporym dystansem wobec Polaków...

Być może wynika to z ogromnych różnic kulturowych?! Szczególnie odbiegające od tamtejszych norm rzucają się w oczy zachowania takie jak: rodzinne picie alkoholu na plaży z biegającymi dookoła dziećmi, śmiecenie na plaży, wykrzykiwanie po nocach obraźliwych słów na tubylców, a także malownicze graffiti pełne wulgaryzmów na nowo powstałym stadionie i zabytkowej starówce.


Chyba warto pamiętać, że będąc w gościach należy dobrze wyczyścić buty, żeby bród i smród nie pozostał;-)

Żniwo zachowań jednostek zbiera cała grupa;-)


#travel #croatia #photography #plitwickiejeziera #wodospady #holiday

86 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie