• kaczmarekewelina

Bajkowa kraina jezior

Zaktualizowano: 20 maj 2021


„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma rzekami” była sobie niezwykła kraina, która swoim niebywałym pięknem urzekała każdego kto ją po raz pierwszy na oczy swe ujrzał. Kraina ta zachwycała ogromem bujnej i wszelakiej zieleni wśród której swój zakątek odnalazły leśne zwierzęta cieszące się bogactwem natury. Magiczne miejsce otoczone ciszą i spokojem, gdzie słychać tylko melodyjny świergot ptaków idealnie współgrający z szumem wodospadów, a promienie słoneczne otulają swym ciepłem krystalicznie czystą wodę. Aż trudno uwierzyć, że są takie miejsca na ziemi, w których można się całkowicie zatracić. Park Narodowy Jezior Plitwickich to prawdziwy cud natury i nic dziwnego, że w 1979 r. został wpisany na listę UNESCO. Nie bez powodu cieszy się szczególnym powodzeniem wśród turystów i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Chorwacji.

W okresie letnim Jeziora Plitwickie odwiedzane są nawet przez kilka tysięcy osób dziennie!

Bajecznie ukształtowany teren składający się z szesnastu jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami, których jest ponad dziewięćdziesiąt. Jeziora dzielą się na dwa zespoły połączone kaskadowo – Górne i Dolne Jeziora. Jeziora te oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, a na nich utworzyły się właśnie wodospady.Największym jeziorem jest Jezioro Kozjak należące do Górnych Jezior (pow. 80 hektarów/ gł. 49,5 m), zaś największy wodospad to Veliki Slap o wys. 78 m. Wody potoku Plitvica i system Jezior łączą się ze sobą w kaskadzie Sastavci i dają początek rzece Korana.

Zwiedzając Park Jezior Plitwickich można zobaczyć nie tylko krystalicznie czyste jeziora i wodospady, ale także jaskinie o różnych wielkościach, dwie największe z nich to Supljara (dł. 70 m) i Golubinjaca (dł. 160 m).


Zwiedzanie Parku można rozpocząć z czterech różnych wejść, przy których znajdują się parkingi oraz centra obsługi turystów. Jednak polecam zacząć zwiedzanie od wejścia nr 1, czyli po prostu od początku Parku. Trasy turystyczne prowadzące przez cały kompleks jezior można pokonać pieszo, niewielkimi statkami pasażerskim albo też pociągami drogowymi. Cały dzień atrakcji!
Oczywiście jak to w Parku Narodowym zabronione jest opuszczanie wyznaczonych ścieżek, biwakowanie czy kąpiel się w jeziorach… ku rozpaczy mojego dziecka, które kilkakrotnie podejmowało próby kąpieli… Ah te dzieci:-)Ogrom tego cudu natury niebywale nas zachwycił, ale też przerósł siły naszego pierworodnego. Ilość pokonanych kilometrów, upał i masa atrakcji oczywiście zrobiła swoje i udało nam się dotrzeć tylko do Jeziora…

Podczas zwiedzania jestem jak najbardziej świadoma, że akumulatorki dziecka w końcu się wyczerpią i potrzeba niezwłocznie się ewakuować. Zawsze jestem pełna nadziei, że zobaczymy jak najwięcej, ale różnie to bywa… Było krótko, ale za to radość mojego synka nie do opisania!


 Niestety zwiedzanie Jezior Plitwickich z dzieckiem siedzącym w wózku może być dosyć trudne. Miejsce nie jest zbyt dobrze przystosowane do tego typu pojazdów. Aczkolwiek widziałam kilka rodzin z dziećmi w wózkach. Jednak myślę, że nie była to dla nich łatwa przeprawa. Oczywiście z mniejszymi dziećmi wszędzie jest trudniej, ale w takich miejscach szczególnie. W sezonie jest oczywiście sporo osób, co dodatkowo utrudnia zwiedzanie. Tym bardziej, że momentami idzie się gęsiego po wąskich drewnianych kładkach. 
Natomiast dla starszych dzieci zwiedzanie Parku to niezła frajda! Nasz trzyletni synek był mega zadowolony, bo nie dosyć, że były jaskinie, to wszędzie dookoła wodospady, no i kaczuszki i rybki pływające w krystalicznie czystej wodzie. 
Miejsce jak najbardziej dla dzieci noszonych w chustach czy nosidełkach, chodzących na własnych nóżkach, bądź siedzących na „barana” u tatyJ 
Udając się w trasę po Jeziorach Plitwickich warto zaopatrzyć się w prowiant i koniecznie w wodę, gdyż spacer trwa dosyć długo!


#travel #croatia #photography #plitwickiejeziera #wodospady #holiday

42 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie