• kaczmarekewelina

W świecie motoryzacji cz. I - Mercedes

Zaktualizowano: 15 maj 2021


Mając trzech mężczyzn w domu nie sposób ominąć i nie odwiedzić jakiegoś muzeum samochodowego. Szczególnie kiedy jest się w okolicach miasta motoryzacyjnego takiego jak Stuttgart siedziby mercedesa i porsche! Będąc w pobliżu po prostu nie da się! Z resztą jako jedyna kobieta w naszym rodzinnym składzie w tym temacie nie mam za bardzo nic do powiedzenia;-)

Zwiedzanie obowiązkowe!


Muszę przyznać, że muzeum mercedesa zrobiło na mnie ogromne wrażenie! A tematem aut specjalnie się nie interesuje. Oczywiście rozpoznaję markę auta po znaczku… W końcu mam dwóch synów… Muszę znać! Jednak gdyby te znaczki usunąć… to już gorzej…
Spoglądając na gmach mercedesa rozmach finansowy bije po oczach. Wnętrze muzeum oczywiście nie pozostaje gorsze.  Zdecydowanie budynek godnie reprezentuje tą jedną z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych marek na świecie. 


Zwiedzanie rozpoczyna się od wjazdu ”kosmiczną” windą na najwyższe piętro. Liczące aż 9 kondygnacji muzeum prezentuje przede wszystkim 125 lat historii przemysłu samochodowego i podziwiać w nim można ponad 1500 samochodowych eksponatów( auta osobowe, wyścigowe, ciężarowe, policyjne; autobusy, karetki, silniki i… samolot).

W swoim muzealnym dorobku mercedes ma nawet takie auta, które używane były przez najważniejsze osobistości na świecie m.in. Mercedes- Benz W460 - papa mobile Jana Pawła II czy Mercedes - Benz 600 używany przez Królową Elżbietę II.Wystawa została zaprojektowana w genialny sposób. Oczywiście każdy eksponat został skrupulatnie opisany jak to w muzeum, ale przede wszystkim eksponaty wystawione zostały według dat historycznych, które odnosiły się zarówno do samych modeli aut jak i wydarzeń na świecie. Otwarcie wystawy rozpoczyna replika Patentmotorwagen Nummer 1 i pierwszy motocykl Daimlera i podąża do czasów obecnych.


Całość zwiedzania oparta jest na schodzeniu spiralą w dół, a spirale są dwie. Jedna łączy wystawy główne – chronologicznie, a druga – tematycznie ( karetki, autobusy, auta policyjne, auta sławnych osób itd.). Całą wystawę zwieńczają prototypy aut. W budynku znajduje się jeszcze druga część muzeum, w której można obejrzeć auta użytkowane obecnie.


Poza samochodami można zobaczyć np. kombinezony rajdowych kierowców, prototypy aut, czy też jak zmieniała się budowa silnika na przestrzeni lat.Dodam jeszcze, że muzeum można zwiedzać z audio guide, który zsynchronizowany jest z oglądanym przez użytkownika eksponatem, dając tekst oraz film prezentowany na monitorze. Niestety języka polskiego brak, ale jest wiele innych do wyboru.

Generalnie idealne miejsce dla samochodowych maniaków. Choć innym też powinno się spodobać. Miejsce jak najbardziej przyjazne rodzinie. Począwszy od tego, że dzieci naprawdę mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy , bilety nie są drogie, a w każde miejsce muzeum można wjechać wózkiem, toalety też są przyjazne maluszkom, no i skończywszy na restauracji, w której można napełnić brzuchy po intensywnym zwiedzaniu. No i oczywiście sklep z pamiątkami.

Muzeum ma specjalna ofertę dla tych najmniejszych miłośników motoryzacji.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 18.00.

Cenny za bilety to 8 euro dorośli, młodzież 4 euro, a małe dzieci za darmo.


23 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie